ششمین آتش‎سوزی در پارک ملی گلستان

مهار آتش‎سوزی فقط از طریق بالگرد امکان‎پذیر است
ششمین آتش‎سوزی در پارک ملی گلستان

صراط: مسئول روابط عمومی پارک ملی گلستان از وقوع ششمین آتش‎سوزی طی دو ماهه سال جاری در بخش‎هایی از این پارک خبر داد و گفت: منطقه دیوارکجی در ارتفاعات پارک ملی گلستان همچنان می‎سوزد.

یحیی مرادی دقایقی پیش اظهار داشت: تلاش نیروهای ستادی، امدادی و مردمی تاکنون منجر به مهار آتش‎سوزی نشده است.

وی با بیان اینکه وسعت آتش‎سوزی بسیار زیاد است، تصریح کرد: عصر روز گذشته در پی اعلام وقوع آتش‎سوزی در منطقه دیوارکجی ارتفاعات پارک ملی گلستان اکیپ‎های مختلفی از نیروهای یگان حفاظت محیط زیست گلستان، پارک ملی استان، اداره منابع طبیعی، محیط‎بانان، نیروهای مردمی از شهرستان‎های گرگان، گنبدکاووس، کلاله، مینودشت و روستای لهندر حوزه استحفاظی مراه‎تپه به منظور اطفای حریق وارد عمل شدند.

مسئول روابط عمومی پارک ملی گلستان با بیان اینکه امکانات و تجهیزات بکار گرفته شده پاسخگوی مهار آتش‎سوزی نیست، متذکر شد: با توجه به وسعت پایان‎ناپذیر آتش‎سوزی، مهار آن فقط از طریق بالگرد امکان‎پذیر است.

مرادی با اشاره به علت وقوع آتش‎سوزی بیان داشت: متاسفانه عامل انسانی سبب آتش‎سوزی‎های مکرر در پارک ملی گلستان می‎شود و شکارچیان موجبات این حادثه غم‎انگیز در ذخیره‎گاه زیست‎کره گلستان شدند.

به گزارش فارس؛ پارک ملی و ذخیره‎گاه زیست‎کره گلستان، نخستین پارک ملی ایران و خاورمیانه است که در ردیف 10 پارک اول جهان قرار دارد، این پارک با دارا بودن یک هشتم گیاهان، یک دوم پستانداران و یک سوم پرندگان کل ایران از ارزش اکوتوریسم بالایی برخوردار است.

پارک ملی گلستان بهشت گمشده ایران زمین در شرقی‌ترین نقطه استان بوده که با جاذبه‌های منحصر به فرد خود ‬پذیرای زائران حرم امام هشتم و مسافران نوروزی است.

این پارک با وسعت 92 هزار هکتار، زیستگاه گونه‌های زیبایی از حیوانات مختلف از جمله گوزن، آهو، غزال، قوچ، میش، پلنگ و ... است.

وجود مناطق جنگلی و استپی، پارک‌های ملی و طبیعی، آبشارهای زیبا و منحصر به فرد طبیعی در این منطقه، خلقت بی‌نظیر و بی‌بدیل آفریدگار توانا را به رخ هر بیننده‌ای می‌کشاند.

این پارک در ‪ 30‬ کیلومتری شرق شهر گالیکش از توابع شهرستان مینودشت و در 115 کیلومتری غرب بجنورد به عنوان گلوگاه استان گلستان به شمار می‌رود.

عبور جاده بین‌المللی تهران ـ مشهد از میان این پارک سبب شده تا زائران امام هشتم و مسافران نوروزی ساعاتی هر چند کوتاه از استراحتگاه این پارک استفاده کنند.

علاوه بر وجود یک هشتم گونه‌های گیاهی و یک سوم گونه‌های پرندگان، بیش از 50‬ درصد پستانداران کشور به دلیل برخورداری از منابع آبی متعدد نظیر چشمه‌ها، رودخانه‌ها، نهرها و آبشارهای متعدد در این پارک زندگی می‌کنند.

در حال حاضر در این بوستان ‌هزار و 350‬ گونه گیاهی، 302‬گونه جانوری، هشت گونه ماهی و حشرات متنوع وجود دارد.

توسط : admin | تاریخ : 1393/05/22 | نظرات